انواع گردشگری

انواع گردشگری

مقاله

 

انواع گردشگری

در چند دهه اخیر توریسم رشد فزاینده ای داشته است . مردم در طول سالیان به قصد هدفی راهی سفر به نقاط مختلف شدند .   وجود جاذبه ها يكي از مهمترين دلايل مسافرت مردم به يك مقصد خاص اسـت. جاذبـه هـاي گردشـگري بـه عنوان عامل جذب با توجه به ويژگيهاي خاص و جذابيتهايي كه دارند، مي توانند گردشگران را از نقـاط مختلـف وسرزمينهاي دور به سمت خود بكشانند. هر چقدر جاذبه گردشگري متنوع تر،منحـصربفردتر و جـذاب تـر باشـد  قدرت كشش بالاتري برخوردار خواهد بود و در نتيجه حوزه نفوذ وسيعتري خواهند داشت . گردشگری انواع مختلفی دارد و به چند دسته مختلف تقسیم میشود که در ادامه به شرح هریک می پردازیم . مسافرت میتواند به صورت تنهایی یا گروهی باشد ، گروهی به صورت تور صورت میگیرید . میتوان گردشگری به صورت زیر طبقه بندی کرد :

از نظر زمانی به ۳ دسته کوتاه مدت( کمتر از یک روز در حد چند ساعت)  ، میان مدت (بین یک تا سه روز) ، طولانی مدت ( بیش از سه روز تا چندین ماه) می باشید .

از نظر مکانی  گردشگری  به نزدیک و دور، داخلی و خارج  تقسیم میشود .

از نظر فصل گردشگری  به فصول سال تقسیم میشود اما بیشترین گردشگری و مسافرت در فصل تابستان و زمستان ( تفریحات زمستونی ) صورت میگیرد .

از نظر وسیله نقلیه انجام سفر به صورت هوایی ، زمینی ، دریایی که شامل : استفاده از هواپیما ، اتومبیل شخصی ، دوچرخه ، قطار ، کشتی ، اتوبوس ، ماشین های کاروان صورت میگیرد .

از نظر محل اقامت : گردشگری  بر اساس نوع سکونت و اقامت در هتل ها ، مسا فر خانه ها ، مهمان سراها ، کاروانسرا ها ، چادر زدن ، کمپینگ ، خانه های ویلایی و سویت های اجاره ای تقسیم میشود .

از نظر انگیزه سفر به انواع گردشگری که در ادامه گفته میشود تقسیم بندی میشود .

انواع گردشگری  

گردشگری تاریخی : این نوع از گردشگری به بازدید از موزه ها ، مناطق باستانی ، بناهای تاریخی می پردازد . نوعی از  گردشگری است که برای شناخت تمدن ، اداب و رسوم ، فرهنگ و سنت های یک جامعه می باشد و میتوان این اطلاعات را از بناهای تاریخی و باستانی کشف کرد . کشور ایران به دلیل داشتن بناهای تاریخی و باستانی یکی از جاذبه های گردشگری به حساب میاید و تعداد زیادی از بناهای تاریخی هم ثبت بین الملی شده است . و همواره گردشگران  داخلی و خارجی زیادی را به خود جذب میکنند .

طبیعت گردی : نوعی از گردشگری استفاده از مناطق طبیعی و محیط طبیعی مانند کوهها ، جنگل ، ساحل ، حیات وحش ، کویر، غار بدون اسیب به محیط طبیعت است . این گردشگری به گروهایی همچون گردشگری دریایی ، اکوتوریسم ، زیست محیطی ، صید و شکار تقسیم میشود .

گردشگری تفریحی: رایج ترین نوع گردشگری می باشد که به منظور گشت و گذار و لذت است .شامل گردشگری جنسی ، گردشگری قمار در شهرهای لاس وگاس و آتلانتیک ، گردشگری ساحلی که بیشتر مورد توجه است و کشورهای ترکیه، یونان ، اسپانیا ، ایتالیا و امریکا بیشترین توریسم رو دارند .

گردشگری همایشی و علمی : این گردشگری که به منظور شرکت در همایش ها علمی و تحقیقاتی و گردهمایی و دور های اموزشی و سمینارها برگزار میشود .

گردشگری ماجراجویی : انسانها همواره کنجکاو بودند و به منظور کشف دنیای پیرامون خود سفر کردند . دراین بین افرادی که علاقه به هیجان و کارهای مخاطره امیز دارند از این نوع گردشگری لذت می برند و خودشان را به چالش می کشاند تا توانایی ها و مهارت های خود را بیاموزند و همچنین با ترس هایشان روبرو میشوند فعالیت های مانند سخره نوردی ،غار گردی ، بند بازی ، رورخانه های خروشان ، مسیرهای صعب العبور ، کوههای و جنگلها ، بانجی جامپینگ، غواصی، پرواز با پاراگلایدر، زیپ لاین و کوهنوردی  می باشد .

گردشگری ورزشی : بسیاری از افراد به خصوص ورزشکاران برای انجام مسابقات ورزشی و تمرین و دیدن مسابقات جام جهانی فوتیال و بازی های المپیک  و تیم های مورد علاقه شون به سفر می پردازند . این ورزش ها شامل : اسکی ، موج سواری ، فوتبال ، گلف، بوکس ، کوهنوردی ، تنیس غیره ….می باشد .  یک سری از این ورزش ها در گروه گردشگری زمستان قرار میگرید مثل اسکی ، گلف ، شیرجه  .

گردشگری فضایی: اخیرا با پیشرفت علم و تکنولوژی  سفرهای فضایی هم برای علاقمندان به فضا و نجوم محیا شده که از جو زمین خارج میشوند نمونه این افراد خانم انوشه  انصاری هستند که اولین زن فضانورد ایرانی محسوب میشوند . البته این سفر هزینه های گزافی داشته و همچنین دارای تمرینات سخت برا امادگی ورود به فضا می باشد

گردشگری مجازی :  این گردشگری به صورت مجازی صورت میگرید از طریق مطالعه کتاب و مجلات ، اینترنت ، شبکه های اجتماعی همانند تلگرام ، اینستا گرام ، تلویزیون  با دیدن عکس ها و ویدیو های که در یوتیوپ و اپارات و دیگر شبکه های مجازی منشتر میشود میتوان به مناطق مختلف دنیا سفر کرد بدون اینکه از لحاظ فیزیکی جابه جایی صورت بگیرید .

گردشگری روستایی: این نوع گردشگری که اخیرا طرف داران زیادی رو به خود اختصاص داده است مسافرت به روستا ها به دور از زندگی شهری و الودگی صوتی و هوا می باشد و به منظور اشنایی با طبیعت و اداب و رسوم و سنن روستا شکل میگرد و در این بین هم میتواند از صنایع دستی و فراوده های و غذاهای ارگانیک استفاده کرد

گردشگری شهری : بعضی شهرا دارای جاذبه های گردشگری هستن وجود بازارها و موزه ها، بناهای یادبود، سالن های تئاتر، استادیوم های ورزشی، پارک ها، شهربازی، مراکز خرید، مناطقی با معماری تاریخی ومکان هایی مربوط به حوادث مهم یا افراد مشحور را دارا هستند . در ایران شهرهای بزرگ مثل تهران ، مشهد ، اصفهان بیشترین گردشگری شهری رو دارند در کشورهای خارج شهر هایی مثل نیویورک ، پاریس، لندن  میتوان نام برد .

گردشگری تجاری:  این نوع گردشگری به منظور تجارت و بازرگانی وهمچنین سفر کاری  صورت میگیرد . این سفرها با کسب درامد و تجربه برای پیشرفت در کارو صنعت میباشد .

گردشگری درمانی : بسیار از مردم به منظور درمان و استفاده از خدمات پزشکی و سلامت  به مسافرت در شهرهای دیگر و حتی کشورها  می پردازند . بسیاری از چشمه های اب گرم وجود دارند که جاذبه گردشگری درمانی رو به وجود اورند و مردم به منظور شفا به این مکانها مسافرت میکنند . در کشور ایران بسیاری از این چشمه ها وجود دارند مثل چشمه های اب گرم سرعین  علاوه بر این افرادی برا زایمان و تولد فرزند به مسافرت در کشور مقصد می پردازند .  در سال‌های اخیر آمریکا، مالزی ، اسرائیل ، آلمان، سوئیس همواره از کشورهایی بوده‌اند که بیماران زیادی به منظور درمان به این کشورها سفر کرده‌اند.

گردشگری مذهبی و زیارتی : این گردشگری به منظور انجام فرایض دینی که در اکثر ادیان وجود دارد صورت میگرید همه ساله تعداد زیادی از زائرین به مکه عربستان رفته تا فرایض حج  را انجام دهند همچنین مسیحیان به کلیساهای واتیکان ، بنارس ، لهاسا ، و غیره مسافرت میکنند . در ایران نیز بیشترین تعداد زائرین وجود دارند که به این گردشگری می پردازند و به شهر های مذهبی مثل مشهد و قم رفته و همچنین در خارج از ایران به کربلا ، عراق ، سوریه ، عربستان سفر میکنند تا از لحاظ معنوی به ارامش و رضایت قلبی برسند .

گردشگری اموزشی  : بسیاری از دانشجویان برای کسب دانش به مسافرت در شهرهای دیگر و حتی کشورهای مختلف می پردازند . و عده ای از مردم هم به منظور گذراندن دورهای اموزشی و تحقیقات  به مسافرت می پردازند .

سایر گردشگری که شامل : کویر گردی ، بوم گردی ، هنری  ،  سیاسی ، کشاورزی ، زیست محیطی ، گردشگری سیاه یا ویرانگری ، اکو توریسم ، دریایی و غیره … می باشد .

خوشحال میشیم دید گاه زیبا تون رو دررابطه با سوالات زیر در همین بخش نظرات به اشتراک بزارید .

انگیزه سفر شما به چه صورت هست ؟

اغلب کدامیک از این انواع گردشگری رو انتخاب کردید یا انتخاب میکنید ؟

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *